Pranie podczas rejsu.
29 lipca 2024Żegluję od wielu lat i mimo uwielbienia minimalizmu i pochwały życia bez pralki na jachcie (przyznaję nie zmieściłaby się) od czasu do czasu dręczy mnie temat prania. Kilkanaście lat temu, kiedy zaczynaliśmy nasze morskie żeglowanie nawet nie myślałam, żeby korzystać z publicznych pralni ( wiadomo – kasa!) więc prałam w łazienkach portowych lub na jachcie. Małe rzeczy, jakoś szły, gorzej z pościelą i ręcznikami. Ale jak sięgam pamięcią moja determinacja była spora i też dawałam radę. Co robię teraz?
Samosterowe Spotkanie
09 Stycznia 2024 19.00-22.00 Jak daleko można zawieźć swoją historię? Do innego domu? Do innego miasta? Do innego kraju? Na drugą półkulę? Czy istotne jest, aby czytać książki w podróży? Dla mnie wyjazd bez książki jest niemożliwy. Biorę ją w…
Żeglarstwo i Żeglarka.pl
Od prawie dwóch lat, co niedzielę na łamach fantastycznych grup Żeglarstwo i Żeglarka.pl – żeglarstwo kobiecym okiem publikowane są moje teksty o tematyce żeglarskiej. Poruszam tam różne tematy. Od zwyczajów żeglarskich, porad technicznych, opisów ciekawych miejsc, do kotwiczenia, radzenia sobie…
Grecja, Jachtowe życie, Kobieca pasja, Marzenia się spełniają, Popłynąć za marzeniami, Żeglować za marzeniamiJachtem ze Skiathos do Sithonię.
Już szarzeje, za ok godzinę o 06.17 wzejdzie słonce. Rwiemy kotwicę z przytulnej zatoki przy Siferi Beach na Skiathos. Opuszczamy uśpione, stojące bez ruchu na wodzie jachty. Względną ciszę poranka (poza naszym silnikiem) przerywa pierwszy podchodzący do lądowania samolot Ryanaira.…
Chorwacja, Dzieci na pokładzie, Jachtowe życie, Morska przygoda, Żeglowanie z dziećmi, Życie na wodzieNasza droga do Grecji – cz. 2
Kontynuujemy naszą trasę do Grecji. Jak to się stało, że opuściliśmy Monfalcone i podjęliśmy decyzję o zmianie portu dla Sopisticated Lady? Jest koniec lipca, z Verudy (ostatniego dla nas przystanku na Płw Istria) na wyspę Susak mamy 28 mil. Wiatr…
Ważny dzień… jest co dzień
Kot gania własny ogon, co chwilę odrywając się od tego zajmującego go zajęcia i atakuje moją nogę. Skoro tak prowokacyjnie nią macham, to przecież chyba chcę się bawić. W tle gra muzyka, mruczy cicho komputer, ja myślę już o filmie…
Międzynarodowy Dzień Pisarza
Jeszcze jakiś czas temu nie marzyłam nawet o tym, że uda mi się wydać książkę. Tymczasem stało się to rzeczywistością. Dream comes true. To, że ją napisze było dla mnie jasne od już od kilku lat, nie zdawałam sobie jednak sprawy,…
Nasza droga do Grecji – cz. 1
krótkie podsumowanie Pięć sezonów przepływanych w Chorwacji. Dużo, czy mało? Pisząc sezon mam na myśli ok 28 dni w każdym roku. Razem to 140 dni, więc całkiem sporo jak na dorywcze żeglowanie a mało, bo opuszczając te wody czułam, że…
Dookoła Świata, Jachtowe życie, Marzenia się spełniają, Morska przygoda, Passage Atlantycki, Podróż w nieznane, Popłynąć za marzeniamiW objęciach Atlantyku
Wydaje się długo, trzy tygodnie tylko w morzu. I to nie w byle jakim, bo na oceanie. Okres zimowy sprzyja rejsom na drugą stronę (ze wschodu na zachód) ale w tym roku panuje jakiś nietypowy pas ciszy, zanim daleko na…
Dookoła Świata, Dzieci na pokładzie, Książka przygodowa, Marzenia się spełniają, Morska przygoda, Popłynąć za marzeniami, Żeglowanie z dziećmiO ludziach, którzy robią swoje.
Kasię poznałam w internecie :-). Trafiłam na jej blog “O ludziach, którzy robią swoje” i od razu mnie zafascynował. Rozmawia ona z szalonymi, odważnymi osobami, które inspirują. Spotkania z Nimi są dla niej motywacją, przypomnieniem, że WARTO ROBIĆ SWOJE. Jej…
Dzieci na pokładzie, Książka przygodowa, Morska przygoda, Na żagle z dziećmi, Pozytywny poranek, Żeglować za marzeniamiKsiążka na prezent
Nieobiektywnie stwierdzam, że książka to zawsze był mój ulubiony prezent świąteczny. Lubię go dawać, lubię dostawać. Pamiętam takie święta, gdy byłam w obecnym wieku moich dzieci, jak dostałam pod choinkę książkę: II część “Przeminęło z wiatrem”. Z niecierpliwością czekałam na…
Dzieci na pokładzie, Jachtowe trendy, Jachtowe życie, Na żagle z dziećmi, Patenty Żeglarskie, Szkoła pod żaglamiWarszawski Salon Jachtowy- warto zajrzeć?
Formuła Targów, zarówno tych żeglarskich jak i turystycznych nie jest mi obca, gdyż od lat uczestniczę w tych wydarzeniach. Tym razem jednak miałam okazję być wystawcą swojego produktu, reklamować go, opowiadać o swoich przeżyciach, historii i przygodach żeglarskich. Dzięki wspaniałej…
Bydgoski Klub Podróżnika
Pani Agata (dziennikarka, pasjonatka podróży, historii i geografii i fotograf. Współpracuje z czasopismem Dookoła Świata. Współorganizator Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy), która organizuje pokaz już pokazuje nam, że sala się zapełniła i możemy zaczynać. Jestem bardzo zaskoczona, taką frekwencją. Jest ok 40…
Wielka podróż Rogatej Duszy rozpoczęta!
Po kilku miesiącach pełnych żeglarskich przeżyć s/y Rogata Dusza oddała cumy w Portimao i wypłynęła w swoją Wielką Podróż z wiatrem dookoła świata. Pisałam już na łamach mojego bloga o tej dzielnej łódce i jej załodze, która planuje Rejs dookoła…
Rowerowa Saksonia w Fort8
Wyobraźcie sobie 260 km ścieżek biegnących przez Krainę Łaby, gdzie po drodze miniemy dziwaczne formacje skalne, bujne winnice oraz odrestaurowane starówki Miśni i Torgau. Kolejnym powodem, żeby odwiedzić ten urokliwy zakątek środkowej Europy, jakim jest Saksonia, jest możliwość eksploracji dróg…
Miasto Argonautów – Volos cz.I
Na pierwsze, greckie śniadanie poszliśmy na gyrosa. Był przepyszny! Miejsc, gdzie można się zaprowiantować na rejs było mnóstwo. Od niewielkich sklepików warzywnych, spożywczych z rozszerzonym asortymentem po jeden duży supermarket – my market. Były też rybne, mięsne, piekarnie, cukiernie, bary,…
Wakacje – czas na podróż
To nieprawda, że na wakacje czekają tylko dzieci, dla mnie to cały czas magiczne słowo. Nieodłącznie kojarzy mi się z długimi, gorącymi dniami, możliwością wkładania na siebie minimalnej ilości ubrań, okularami słonecznymi i japonkami. To mój nieodłączny wakacyjny oręż: japonki…
Meduzy w Morzu Egejskim
Jednym z cudownych aspektów żeglowania była zawsze dla nas możliwość korzystania z kąpieli morskich praktycznie zawsze i o każdej porze dnia i nocy. Na postojach na kotwicy w zatoce, z plaż z brzegu, w trakcie płynięcia po morzu (podczas stawania…
W rejsie z wiatrem dookoła świata
Rogatą Duszę i jej cudowną załogę poznaliśmy w Monfalcone, we Włoszech, kiedy kupowaliśmy naszą Sopfisticated Lady. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie (6-7 lat temu) u nich na jachcie, gdzie Ula i Krzysiu zaprosili nas na drinka i w trakcie rozmowy Krzysiu…
Dzieci na pokładzie, Jachtowe życie, Na żagle z dziećmi, Patenty Żeglarskie, Pozytywny poranek, Żeglowanie z dziećmi, Życie na wodzieŻeglarz Jachtowy
Ida spłynęła dzisiaj z jeziora ze zdanym egzaminem praktycznym i zdobytymi uprawnieniami Żeglarza Jachtowego. Duma nas rozpiera! Egzamin był bardzo trudny i składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Teorię kursanci przerabiali praktycznie sami, gdyż poza jednym dniem szkolenia…
TATO JUŻ LATO
„Tato już lato, będziemy znów jeść lody. Tato już lato, kup bilet do przygody”… Piosenka, która przez wiele lat brzmiała w czerwcu wyśpiewywana w różnych tonacjach przez nasze dzieci. Wasze też to śpiewały? Dzień Ojca (chociaż wolę określenie Taty) już…
Na żagle do Chorwacji
Sezon na wyspy – Sophi na wodach Adriatyku Rok szkolny 2014/2015 zakończony. Dzieci wpadły do domu rozentuzjazmowane czekającą je wolnością. Trzymając w rękach świadectwa już czuły smak nadchodzącego lata i majaczący na bliskim horyzoncie powiew morskiej przygody. To będzie nasz pierwszy…
Książka DOM NA JACHCIE
Wielu z naszych znajomych, przyjaciół pytało nas: Nie baliście się? A jakby dziecko zachorowało na środku morza? A gdyby zepsuł się jakiś ważny element na jachcie podczas żeglugi? DOM NA JACHCIE jak każdy dom kryje swoje tajemnice. I chyba nadszedł…
Co zabrać na Rejs STS Fryderyk Chopin?
Dwa miesiące na morzu, z dala od domu to dla młodej osoby spore wyzwanie. Ponadto, znaczna część tego pobytu będzie poza zasięgiem łączności komórkowej i internetu. Wyobraźcie sobie, że młodzież podejmuje taką decyzję z własnej woli! Niewiarygodne, co? Rejs na…
Dzień z kuchnią grecką
Brakuje mi Grecji. Brakuje mi żeglowania i morza. Nie było innej opcji tylko dzisiaj Rodzina BIMSI na fali skoczyła to Tawerny kpt. Piotra Kasperaszka a ja wg przepisów z pięknie wydanej (gorąco polecam) książki „moja kuchnia grecka” przygotowałam menu dnia!
Niebieska Szkoła żegluje na Azory
Po 20 dniach żeglugi przez ocean dopłynęli cali i zdrowi do wyspy Faial z nadzieją na wejście do mariny w Horcie na Azorach – najsłynniejszym miejscu dla żeglarzy po przecięciu Atlantyku. Jak przebiegał oceaniczny pasaż Niebieskiej Szkoły na STS Fryderyk…
Świat o poranku
Nie zamierzam więc zmarnować ani jednego dnia i chcę chłonąć ten świat jak najgłębiej. Z całą moją rodziną. Wiem, czasem ich przerażam moim entuzjazmem i zbyt dużym poziomem energii, ale… dzieci szybko rosną, czasu z nimi nie można odkładać na…
Nowa strefa komfortu, czyli po co żeglujemy?
Na lądzie przyzwyczajamy się do wielu rzeczy, które w życiu na jachcie są według mnie kompletnie niepotrzebne i bardzo szybko w ogóle zapominam, że mogłyby mi się przydać. To budzi kreatywność. Musisz zbudować samolot z 5 klocków a nie z…
Dzieci na pokładzie, Jachtowe życie, Kanałami i rzekami Europy, Woda, Żeglowanie z dziećmi, Życie na wodzieDOM NA JACHCIE na Dzień Wody!
Dzisiaj krótko, ale konkretnie. Światowy Dzień Wody (World Water Day). Bardzo ważne święto dla wszystkich, ale szczególnie dla nas kochających wodę. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 29 lat temu. Dzień Wody, to święto dość młode, ale ważne i koncentrujące…
Wspomnienia z Apulii
Region Apulia oczarował nas od pierwszej chwili, dlatego postanowiliśmy tam wrócić. Kto tam nie był musi koniecznie zaplanować pobyt tam, koloryt tego regionu uzupełnia idealnie historię i kulturę Włoch. Nasze wspomnienia z Apulii...
Dookoła Sycylii. Dobry pomysł na rejs?
Po dwóch zimowych historiach z Sycylii mam już ochotę na cieplejsze klimaty. Tęsknię za latem, za sycylijskim upałem, który mieliśmy okazję posmakować w lipcu i sierpniu. Było bardzo gorąco, to prawda, niemniej jednak wiatry hulające nad wyspą trochę chłodziły atmosferę…
Sycylia w zimie z dziećmi – Dolina Świątyń wczoraj i dziś
Upływ czasu widać najlepiej po zabytkach i małych dzieciach. Porównujemy zdjęcia z Sycylii. Te z lutowej wyprawy i te z rejsu kilka lat temu. Zabytki niby te same, tylko dzieci nie wiadomo, kiedy urosły.
Śródziemnomorska wyspa w lutym
Luty na Sycylii bywa deszczowy, co nie znaczy, że nie warto tam pojechać. Czasem piękne słońce, czasem niezwykłe, ołowiane chmury, lazur morza i śnieg na Etnie. Dlaczego wtedy jechać?
Cytrusowe – Lazurowe, czyli Fete du Citron nad morzem
Południe Francji kusi Fete du Citron w lutym Nie można zarzucić, że luty na południu Francji nie jest atrakcyjny, ponieważ zwiedzanie jest ciekawe o każdej porze roku. Kiedy spędzaliśmy na BIMSI zimę na Lazurowym Wybrzeżu sprawdzałam co tydzień w lokalnej…
Styczeń na morzu
Spędzając zimę na morzu Śródziemnym często jeszcze o 17.00 wychodziliśmy na spacery nad morze lub na promenadę pojeździć na rolkach. Pomarańczowy blask gasnącego słońca nastrajał pozytywnie do dalszego wieczoru nie spędzanego przed ekranem. Staram się obecnie znaleźć alternatywę, żeby po…
Napisali o nas: dzieckowpodrozy.pl
Dziecko w podróży to najpiękniejsza droga Ubraliśmy już choinkę. Chyba nie za wcześnie, bo wiem, że niektórzy ubrali już tydzień temu 😊. I byłam trochę zaskoczona z jakim entuzjazmem dzieci (całkiem już spore) podeszły do tematu. Z roku na rok…
Przeciąć Europę. Część 5 – zwiedzanie z wodnej perspektywy.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co płyniemy Śródlądziem? Gros wilków morskich powie: prawdziwa przygoda jest tylko podczas płynięcia po słonej wodzie. Zgadzam się z tym stwierdzeniem tylko częściowo. Żegluga rzekami i kanałami mimo płynięcia „jak po sznurku” również może…
Przeciąć Europę. Część 4 – skąd spływa wiedza?
Najpierw o tym usłyszymy. Czasem przeczytamy. Zaczynamy myśleć, analizować. Zdarza się, że nam się to przyśni i już powstaje zarys planu. Szare komórki zaczynają pracować ze wzmożoną energią, wyobraźnia podsuwa nam obrazy przyszłych dokonań, tras, nowych miejsc. Serce coraz częściej…
Przeciąć Europę. Część 3 – zabawa w śluzach.
W trakcie naszej rzeczno – kanałowej żeglugi nie raz pytano nas, czy to nie nudne takie pływanie? Śmiałam się wtedy, bo określenie nuda chyba było ostatnim, jakie mogło mi przyjść na myśl. Po pierwsze dwóch małych załogantów na pokładzie zapełnia…
Przeciąć Europę. Część 2 – gdzie cumować?
Postoje w żegludze śródlądowej to prawie tak samo ważny aspekt podróży jak pływanie. Dlaczego? Nawigacja na kanałach i rzekach wymaga ogromnej uwagi i skupienia sternika. Głównie ze względu na ograniczoną szerokość akwenu oraz często bardzo duży ruch innych jednostek. Gdy…
Przeciąć Europę… Część 1 – z Bałtyku na Śródziemne.
Cała, piękna Europa poprzecinana jest długimi rzekami i malowniczymi kanałami. Można zaplanować sobie wspaniałą wyprawę na tydzień lub dwa czy nawet na kilka miesięcy. Wszystko zależy od czasu, chęci i zasobów finansowych. Żeglując BIMSI, przepłynęliśmy dwukrotnie Europę wszerz. Najpierw z…
“Śladami” Rejsu BIMSI
W przeciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy to intensywnie przysiadłam do bloga i postanowiłam opowiedzieć kolejnym czytelnikom o przyjemnościach pływania, natrafiłam na historie ludzi, dla których Rejs BIMSI był inspiracją do zbudowania ich własnej przygody. Każdy taki sygnał, pozyskana informacja jest…
Wyjątkowe Missolungi
To jest jedno z tych miejsc, którego na pewno nie zapomnę. Czasem po kilku sezonach muszę zerknąć do notatek i przywołać trochę więcej wspomnień, aby skojarzyć nazwę z miejscem, ale w przypadku Missolungi tak nie będzie. Najpierw zapadły mi w…
Bez prognozy pogody ani rusz!
Zerknęłam wczoraj na stronę passageweather.com, gdzie m.in. sprawdzamy prognozę pogody wypuszczając się na słone wody i z ulgą zanotowałam same błękitne barwy. Jasno i pogodnie na mapie regionu morza jońskiego i egejskiego. Żeglarze dobrze wiedzą, o co mi chodzi. Nie-żeglarzom…
Żeglarstwo w genach – czy pasja może być dziedziczna?
Wybierając żeglowanie jako sposób spędzania czasu wolnego z dziećmi nie zastanawiałam się, czy zarażę ich swoją pasją. Chciałam zbliżyć ich do natury, trochę uciec od cywilizacji, dać możliwość dotknięcia rano bosymi stopami mokrej jeszcze trawy lub piasku. Cieszyłam się, że…
Sophi w “Poznaj Świat”
Do tej pory miałam wrażenie, że wszyscy znają najstarszy magazyn podróżniczy „Poznaj Świat”, który ukazuje się od 1948r. Rzeczywistość jednak potrafi zaskoczyć. Sprzedawca w kiosku był równie jak ja zaskoczony, tylko on tym, że pierwszy raz słyszy o takim tytule.…
Kurs na życie
Coraz więcej znanych nam rodzin decyduje się na życie poza utartym szlakiem. Poszukują rozwiązań najbliższych swemu sercu i pasjom. Czasem jest to jacht, czasem kamper, niektórzy pakują się i ruszają w świat pociągiem (o takich osobach opowiem za jakiś czas),…