Dzieci nurkują
Dzieci na pokładzie,  Jachtowe życie,  Kanałami i rzekami Europy,  Woda,  Żeglowanie z dziećmi,  Życie na wodzie

DOM NA JACHCIE na Dzień Wody!

Dzisiaj krótko, ale konkretnie. Światowy Dzień Wody (World Water Day). Bardzo ważne święto dla wszystkich, ale szczególnie dla nas kochających wodę. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 29 lat temu.  Dzień Wody, to święto dość młode, ale ważne i koncentrujące się na jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Woda. Ciało ludzkie składa się w 60 procentach z wody, więc nie da się ukryć, że bez niej nie istniejemy.

Dzień wody nie tylko dzisiaj

Nawet jeśli tego nie zauważamy na co dzień, to woda otacza nas wszędzie i towarzyszy prawie w każdym momencie naszego życia. Dla nas woda była czymś najbliższym przez ponad dwa lata, kiedy przenieśliśmy się z „ziemskiego” domu na DOM NA JACHCIE. Przemieszczaliśmy się po niej od słonych wód Bałtyku, poprzez słodkie kanały i rwące nurty rzek. Czasem łagodny a czasem wzburzony akwen Morza Śródziemnego niósł nas na swoich falach, pozwalając bezpiecznie zacumować pod koniec dnia w przytulnym porcie lub dobrze chronionej zatoce. Woda otaczała nas od spodu, obmywała burty, słyszeliśmy jej szum w dzień podczas żeglugi i w nocy, kiedy fale ocierały się o kadłub jachtu kołysząc nas do snu. Dzień wody był naszym codziennym świętem.

Uczmy dzieci jak ważna jest woda

Ta więź jest nierozerwalna. Tęsknimy za wodą, za jej wielkością, jej potęgą, jej nieskończonością. Podczas żeglowania uczymy siebie i nasze dzieci, że wodę trzeba oszczędzać, szanować, czerpać z niej, ale i dawać. Dla mnie to żywioł, który potrafi być kojący, łagodny, ale też potężny i nieobliczalny. Zarówno w swoim słodkim jak i słonym wydaniu. Igor żeglując obecnie na STS Fryderyk Chopin będzie korzystał ze słonych wód oceanu, zarówno przemieszczając się, jak i używając wody do picia i codziennego użytku. 

razem na jacht

Książka już wkrótce

Ja spędziłam kilkaset dni i nocy na jachcie a od wody dzieliło mnie 1 cm grubości burty. Dużo, czy mało? Nie wiem, czułam się bezpiecznie. DOM NA JACHCIE  to opowieść o naszym życiu, o przygodach, chęci zmiany czegoś na lepsze, sprawdzeniu się w innych, niż domowe warunki. Czy nam się udało, czy woda pozostała naszym sprzymierzeńcem, czy wręcz przeciwnie? Niedługo będziecie się mogli tego dowiedzieć 😊. Będę Was informowała na bieżąco! A dziś świętujmy Dzień Wody! 

22 marca to również Światowy Dzień Ochrony Bałtyku

Magdalena Banasik 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *