Choucroute de la mer (Morski Bigos lub Bigos z Owocami Morza)

Morski Bigos

Potrawa pochodząca z Francji. Wywodzi się z zachodniej części kraju – Bretanii, gdzie do Oceanu Atlantyckiego uchodzi jedna z najsłynniejszych rzek: Loara. 

Składniki na 6 os:

1,5 kg średnio kwaśnej kiszonej kapusty

20 dkg wędzonej ryby (najlepiej łupacz, ale może być również dorsz)

30 dkg surowego dorsza lub mintaja (filet)

30 dkg surowego filetu z łososia (może też być też inna ryba)

1 kg muli (małży)

30 sztuk średniej wielkości krewetek (najlepiej świeże, ale mogą być też mrożone)

1,4 kg ziemniaków (najlepiej 2-3 ziemniaki na osobę)

0,5 l białego wina

30 dkg masła

1 cebula

2 ząbki czosnku

400 ml mleka do zalania ryby i sosu

oliwa

Przygotowanie:

Rybę wędzoną zalać mlekiem i pozostawić na 3-4 godziny. Obrane ziemniaki ugotować.

W międzyczasie przygotować owoce morza. Świeże, umyte krewetki wrzucić na wrzącą wodę na max 3 minuty. W przypadku krewetek mrożonych najpierw przelać je zimną wodą, odczekać kilka minut i dopiero włożyć do wrzącej wody. Do muli przygotować wywar: wyciśnięty (lub posiekany) ząbek czosnku wrzucić na oliwę w garnku, zamieszać i po 1 min wlać 1 szklankę wina.  Po chwili wrzucić świeże mule i wymieszać je z wywarem. Zostawić do otwarcia muli pod przykryciem.

Kiszoną kapustę przepłukać pod kranem, żeby nie była bardzo kwaśna. Odcisnąć mocno z nadmiaru wody.

W dużym garnku rozpuścić 15 dkg masła, zeszklić 1 pokrojoną, drobno cebulę i 1 pokrojony ząbek czosnku. Dodać kapustę, wymieszać, dodać kieliszek białego wina i pozostawić na ogniu przez 20 min. Następnie dodajemy wszystkie gatunki ryb (w tym wędzoną), kładąc je na kapustę. Gotujemy pod przykryciem jeszcze 15 min, aż ryba będzie miękka i ugotowana.

Sos do polania ziemniaków i kapusty: w małym garnku rozpuszczamy pozostałe 15 dkg masła, dodając 100 ml mleka, sól i pieprz. Wszystko mieszamy do konsystencji sosu.

Do przygotowanego wcześniej naczynia (najlepiej blaszka 40 x 30cm) przekładamy ugotowane, gorące ziemniaki, układając je po jednej stronie a po drugiej układamy kapustę z podzielonymi na kawałki rybami. Całość polewamy przygotowanym wcześniej sosem z mleka i masła. Na wierzch kładziemy ciepłe krewetki i mule.

Bon Appetit!